Skriv till oss
För att skriva till oss kan du antingen skicka e-post till eva.thulin@malmo.se eller använda formuläret nedan.
Du är välkommen till Malmö stads trygghetshotell!
Trygghetshotellet är en tillfällig lösning för dig som önskar gemenskap och social samvaro.
Känner du dig orolig eller ensam, och längtar efter att göra saker tillsammans med andra? Upplever du svaghet och känner dig trött, men är inte i behov av vård?
Trygghetshotellet finns till för dig som behöver ett tillfälligt boende i 1 till 14 dagar. Du kanske behöver vila upp dig efter en sjukdomsperiod eller, om anhöriga som brukar hjälpa dig, ska åka på semester.
Det finns vissa kriterier för att kunna boka rum.
- Du som fyller 70 år under året eller är äldre är välkommen till trygghetshotellet. Är ni ett par räcker det om den ena partnern uppfyller ålderskravet.
- Man ska vara folkbokförd och ha en fast bostadsadress i Malmö stad.
- Som gäst ska du kunna ta hand om dig själv, det vill säga inte ha några omvårdnadsbehov. Däremot är det inget hinder för bokning att ha viss hemtjänst, som till exempel städning och inköp.
- Om du har en biståndsbedömd korttids- eller växelvårdsplats, eller någon form av diagnostiserad demenssjukdom, går det inte att boka.
- För att kunna bo fler än 14 dagar på hotellet måste man ha särskilda behov och då görs en individuell bedömning. En anledning kan vara att en närstående är bortrest eller behöver avlastning. Gäster med särskilda behov kan boka tre månader i förväg. Är du rullstolsburen går det bra att boka förutsatt att du själv klarar förflyttningarna från rullstol till säng/stol.
På trygghetshotellet har du helpension, som inkluderar frukostbuffé samt två lagade mål mat om dagen.
Utöver detta serveras eftermiddags- och kvällsfika, och kaffe- och teserveringen är öppen hela dagen.
Sänglinne och handduk/
badlakan ingår men du får själv ta med toalettartiklar samt eventuellt inkontinensskydd.
Bra att veta
Vi rekommenderar att du tar med dig morgonrock om du har en sådan — bra att ta på när du rör dig mellan rum och toalett/duschrum. Principen som generellt gäller på hotellet är egenvård. Personalen kan hjälpa till med exempelvis att ta på stödstrumpor, påminna gäst om att ta sina mediciner.
På trygghetshotellet finns inte tillgång till sjukgymnast eller arbetsterapeut.
Om du blir sjuk
Om du blir sjuk kontaktar du sjukvårdsrådgivningen.
Du kan också själv kontakta din vårdcentral.
Du kan be personalen om hjälp.
Vid akut tillstånd tillkallar personalen ambulans.
Du bokar helt privat och på eget initiativ. Bokning av rum kan göras tidigast tre månader innan planerat ankomstdatum.
Du kan boka rum för 1 till 14 dagar. Den som har särskilda behov kan boka rum för en längre period.
Pris
Priset är 167 kronor per dygn och person, detta oavsett om du bokar enkel- eller dubbelrum. Efter avslutad vistelse får du en faktura på kostnaden hemskickad till dig.
Incheckning
Du kan checka in på hotellet när som helst på dygnet. När du anländer möts du av personal som hjälper dig tillrätta, informerar om verksamheten och visar lokalerna.
Hotellet är bemannat med egen personal klockan 07.00-22.00.
Övriga tider får vi hjälp av personal på Mathildenborgs korttidsavdelning.
Gäst erbjuds trygghetslarm under vistelsen.
Utcheckning
Du lämnar rummet vid 10-tiden om du inte kommit överens om annan tid med personalen. Det finns möjlighet att uppehålla sig några timmar på hotellet även efter utcheckning. Man kan även att äta lunch på hotellet mot kontant betalning.










