Lokalerna på Stadionområdet är flexibla och användbara för olika slags arrangemang. Baltiska hallen är en sport- och evenemangshall med plats för ca 4000 åskådare. Hallen används för träning och seriespel i handboll och basket, men även i stor utsträckning till större idrottsevenemang, musikkonserter, shower och galor av olika slag. Här har arrangerats Davis Cup i tennis, VM i handboll, EM i brottning och EM i karate, shower med Harlem Globetrotters och konserter med Rolling Stones, Johnny Cash, Gilbert O´Sullivan m fl. Baltiska hallen medger olika scen- och läktarlösningar som kan skapa rätt stämning även till mindre konserter.
Isstadion, som rymmer 5800 åskådare, är stadionområdets största sport- och evenemangshall . Den används i första hand till isaktiviteter, t ex ishockey, konståkning och isshower som Holiday on Ice, men kan även användas till bland annat konserter. Några av de stora evenemang som avhållits i arenan är VM i badminton, konståknings-EM, Cirkus Scott, Deep Purple, Frank Sinatra, Julio Iglesias, B B King och Eurovision Song Contest.
Förutom inomhushallarna på stadionområdet finns en mängd idrottshallar och specialanläggningar av olika storlekar runtom i Malmö. Aq-va-kul med tävlings- och undervisningsbassänger, simhoppsanläggning, äventyrsbad och relaxavdelning används främst till små och stora simtävlingar men kan även hyras för olika events.



