Över hundra personer boende i Holma ville diskutera trygghet med anledning av den senaste tidens oroligheter i Holma. Många synpunkter och önskemål kom fram och ett nytt möte utlovades senare i vår.
- Det blev ett bra möte ikväll, säger stadsdelschef Anne Schmid Behrens. Vi är här för att visa att vi är många som jobbar med tryggheten i Holma. Genom att träffas kan vi berätta om det som redan sker, men också lyssna in hur de boende upplever sitt område. Nu börjar arbetet med att undersöka vilka önskemål som kan realiseras och sedan bjuder vi in till ett nytt möte om några månader för att följa upp.
Under kvällen hördes många röster från boende i alla åldrar. Här ett axplock:
"Det är för mörkt i området, särskilt Holmastigen."
"Många träd är så stora och höga att lägenheter på första våningen till stor del skyms. Det leder till stor risk för inbrott. "
"Många ungdomar står och hänger, särskilt på helger. Det upplevs som otryggt för omgivningen. Se till att det finns fältare/socialarbetare för ungdomar på plats som pratar med ungdomarna och luckrar upp grupperna."
"Öppna Aktivitetshuset för ungdomar på helgerna!"
"Många gårdar är tråkiga för barnen, lekställningarna är gamla och smutsiga."
Bakgrund
Initiativtagare till mötet var resursgruppen för trygghet inom Områdesprogram för ett socialt hållbart Malmö - Holma och Kroksbäck. I resursgruppen finns bland andra Polisen, Hyllie stadsdelsförvaltning, Gatukontoret, MKB, Räddningstjänst Syd och Veolia.



