Uttrycket "att laga efter läge" kan väl passa bra för de kokböcker jag här ska tipsa om.
I januari när jul- och nyårshelgerna satt sina spår i plånboken kan det vara bra med mat som passar en lite tunnare börs. I takt med klimatförändringarna och ökad medvetenhet om var råvaror kommer ifrån ökar också intresset för att äta ekologiskt och närproducerat.
En av 2011 års finaste kokböcker utgår från denna medvetenhet och det intresset och lär oss att handla och laga efter säsong. Jag hoppas att du kan hitta några recept här och var i dessa böcker som passar din smak och plånbok.
Vardagsmat för liten kassa av Eja Nilsson är indelad i kapitel efter vilken typ av måltid man vill laga. Förrätter, varmrätter, gröna rätter, tillbehör och efterrätter är bara något av vad man kan hitta här. Boken inleds också med några goda råd om hur man kan lägga upp en bra plan för en billig mathållning, hur man bjuder till fest för liten peng och hur man kan använda rester på ett bra sätt. Recepten är enkla att följa och till de flesta rätterna finns fina bilder tagna av Tine Guth Linse.
Sju årstider i Majas kök av Maja Söderberg är en vacker kokbok som innehåller recept med råvaror efter säsong. Författaren delar in året i sju årstider; Det spirar, Försommar, Semestertid, Sensommar, Höstskörden, De frosttåliga och Vinterförrådet.
Varje säsong har sina specialiteter och sina råvaror, men man kan också kombinera med andra livsmedel och här finns många tips på smarta val att göra när man står framför hyllan i butiken. Mat att laga nu mitt i vintertid är t ex vackra och goda sallader med rödkål, morötter och hasselnötter, förslag på smörgåsar med fina pålägg och cowboysoppa som är så väl tilltagen att den räcker till en cowboylasagne några dagar senare. Fotograf Lisa Björner presenterar maten på ett mycket tilltalande sätt. Denna bok har alla förutsättningar att bli en god vän i mitt kök!
När helgernas långa lata dagar är över och vardagen åter är tillbaka, kan det vara skönt med mat som går snabbt att laga. I boken 100% lättlagat av Barbro Lönnegren finns snabba recept för vardagens middagar men också lättlagad festmat som inte nödvändigtvis tar lite tid att laga, men som är lätta att lyckas med. Boken innehåller ungefär hundra recept på allt från kött och fisk till grönt och efterrätter. Däremellan hittar man också soppor, såser och tillbehör. Vad sägs t ex om Kycklinggryta med kikärter och oliver i saffranssås, Kryddig fisk- och skaldjursgryta eller Broccolisoppa med ädel smak?







