Fröviks förskola

Förskolornas prioriterade mål:

Barns inflytande och demokrati - barn är kompetenta och ansvarsfulla

Föräldrasamverkan - föräldrar är en tillgång och förutsättning för god kvalité

Språkutveckling - språk är en grundförutsättning för lärande och socialt samspel
På Fröviks förskola får barnen möjlighet att utveckla sin tro på sig själv och sin egen förmåga. Detta uppmuntrar vi genom att ge barnen utmaningar och låta dem undersöka samt experimentera.

För att barnen ska utveckla sin nyfikenhet samt förmågan att leka och lära låter vi barnen utforskutan att bli avbrutna. Detta gynnar även deras språkutveckling.
Miljön på avdelningarna ska vara tydlig och tillgänglig. Då blir det naturligt att ta vara på sakerna, vårt gemensamma ansvar blir att hålla i ordning och på det sättet uppmuntras vi till vidare lek.
På Fröviks förskola har vi en egen kock som lagar näringsriktig, god och varierande mat varje dag.

På vår förskola är vi ca 72 barn och 13 vuxna. Vår förskola är belägen på Novisgatan 2 intill Gullviksborgs idrottsplats . Vi arbetar huvudsakligen i åldershomogena grupper, 1 år, 2 år, 3 år och 4-5 år.

Läs mer

Barn- och Ungdomsverksamheten i Fosie är indelat i fem skolområden.
Fröviks förskola ingår i Gullvik/Hermodsdal

Kontakta oss

Fröviks förskola
Tel: 040 34 26 20
Besöksadress
Novisgatan 2
Visa på karta
webbanons
Kalendarium för allt som är på gång … teater, utställningar, konserter med mera
Malmöinitiativet