Synpunkter och klagomål

Vi vill veta när verksamheten inte fungerar på ett önskvärt sätt. Det ger oss möjlighet att rätta till misstag.
Lämna ditt klagomål här

Finns det något som kan förbättras vill vi gärna veta det. Hör av dig om du har tips.
Lämna ditt synpunkter här

Enligt skolförfattningarna skall rektor svara för beslut i vissa frågor som direkt berör enskilda elever (exempelvis disciplinära åtgärder mot elever, ledighet för elever, kvarsittning eller uppflyttning, särskilda stödinsatser och betygssättning).

De beslut som rektor fattar på grund av lag kan i de allra flesta fall inte överklagas. Ett viktigt undantag är beslut om interimistisk avstängning av elev, som kan överklagas till kammarrätten.

Vem framför jag mina synpunkter till?

Vänd dig i första hand till den person som är berörd.
Du kan också ta kontakt med din klassföreståndare/mentor eller med rektor/biträdande rektor.

Måste jag skriva?

Det underlättar om du skriver ner synpunkterna. Använd gärna länkarna ovan.

Hur lång tid tar det innan jag får svar?

Ibland kan vi behöva tid på oss för att undersöka vad som hänt. Inom två veckor ska du normalt få ett svar.

Om jag inte är nöjd med svaret?

Om du inte är nöjd med det svar vi har givit kan du ta kontakt med utbildningsförvaltningens direktör Matz Nilsson. I vissa fall krävs det att du överklagar ett beslut genom förvaltningsbesvär antingen till "Skolväsendets överklagandenämnd" eller till "Kammarrätten".
Du kan även vända dig till Skolverket.
Läs mer om hur du anmäler brister

Kontakta oss

Heleneholms gymnasium
Skriv till oss
E-post: heleneholm@malmo.se
Tel: 040 34 68 75
Fax: 040 92 27 36
Postadress
Heleneholms gymnasium
Munkhättegatan 1
214 56 Malmö
Besökstider
Vardagar 07.00 - 16.30
Kalendarium för allt som är på gång … teater, utställningar, konserter med mera
Malmö stads app för pektelefoner hittar du på malmo.se/peka