Torbjörn tänker till
Vuxenutbildningen i Malmö står inför stora förändringar. Vi på Komvux Malmö Södervärn arbetar intensivt och på flera fronter för att möta framtidens utmaningar. Denna blogg är till för information, reflektion och dialog kring utvecklingsarbetet på vår arbetsplats. Har du frågor, tankar eller idéer? Tveka inte att lämna kommentarer på bloggen.
Hälsningar Torbjörn Hanö, samordnande rektor
http://www.torbjorntankertill.wordpress.com
Natur för alla
Natur för alla är ett fortbildningsprojekt som drivs av Malmö Naturskola och vänder sig till Sfi/IVIK-pedagoger i Malmö stad. Projektet delfinansieras av Malmö stads miljöanslag. De vill tillsammans med pedagoger inom Sfi/IVIK skapa exempel på hur man kan jobba utanför den traditionella klassrumsmiljön, och att nya svenskar ska få möjlighet att se och uppleva naturområden utanför den egna stadsdelen.
Nyheter från biblioteket
Biblioteket på Komvux Malmö Södervärn har en blogg där vi tipsar om nya böcker och informerar om vad som händer på biblioteket.
Bloggen når du här:
http://komvuxsodervarnbiblioteket.blogspot.com/
Svenska med sång
Här kan våra deltagare läsa texter, lyssna och träna uttal med hjälp av musiklärare Eva Bornemarks specialskrivna sånger.
www.svenskamedsang.weebly.com



