På kungens order - 1600-talets skånska krig

Den 1 mars 2008 var det precis 350 år sedan slottet Malmöhus övergick i svensk ägo. Detta efter att Sverige segrat i kriget mot Danmark och fått makten över Skåne. I slottets nordvästra kanontorn berättas historien om hur det gick till och hur det påverkade människorna som bodde här på 1600-talet.

Hur förde man krig och hur försvarade man sig? Hur fungerade ett kanontorn när det var allvar?

Att byta land, var det så farligt egentligen? Viktigast var nog att få leva i fred. Det vi kallar nationalkänsla var inte uppfunnet än. Vem som var kung kunde väl kvitta, i vardagen var man främst bonde, borgare, präst eller adelsman, ansvarig inför Gud och sina gelikar.

Övergången till Sverige innebar till en början inte några stora förändringar för skåningarna. Visserligen fick man en annan kung men hade kvar samma lagar och samma kyrka. Och för en kort tid var det fred!

Fler krig följde men Skåne förblev svenskt och blev med tiden en integrerad del av Sverige. Hade det kunnat gå annorlunda? Kunde Skåne ha blivit en separatistisk oroshärd in i vår egen tid?

OBS: Ingen hiss till utställningen.

Kontakta oss

Malmö Museer
Skriv till oss
E-post: malmomuseer@malmo.se
Tel: 040 34 44 00
Fax: 040 12 40 97
Postadress
Malmö Museer
Box 406
201 24 Malmö
Besöksadress
Malmöhusvägen 6
Visa på karta
Besökstider
Mån-fre kl 10 - 16, lör-sön & helgdagar kl 12 - 16. Juni-aug alla dagar kl 10-16.
Kalendarium för allt som är på gång … teater, utställningar, konserter med mera
Information om aktuella kultur- och nöjesarrangemang samt biljettbokning på Kulturcentralen
Konstkompassen