Märkning

När du som konsument ska bilda sig en uppfattning om en varas kvalitet, är märkningen av största vikt. Speciellt viktigt är detta för allergiker, som måste kunna lita på uppgifterna om vad en matvara innehåller.

Det är alltid som företagare som ansvarar för att de varor du säljer är korrekt märkta. Även varor som företagaren själv tillverkat och förpackat, t.ex. ett konditori som säljer kex färdigförpackade i påsar, ska vara märkta.

Märkning av livsmedel är reglerat i Livsmedelsverkets kungörelse om märkning (SLV FS 2004:27) och omfattar bl a följande:

  • varans beteckning
  • ingrediensförteckning
  • nettokvantitet
  • datummärkning
  • speciella anvisningar för förvaring eller användning
  • namn eller firmanamn, adress, telefonnummer  

Observera att märkningen ska vara på svenska.

Reglerna kring märkning av livsmedel är mycket omfattande. Mer information om märkning finns på Livsmedelsverkets hemsida.

En sammanställning av märkningsreglerna finns i Miljöförvaltningens förslag till rutin för märkning.

Kalendarium för allt som är på gång … teater, utställningar, konserter med mera
Malmöinitiativet