Köande bilar Foto: Mats Persson

Åtgärder för bättre luft i Malmö

Malmö stad har krav på sig från Länsstyrelsen att åtgärda ett antal platser där kvävedioxidhalterna är för höga. Nu genomför vi ett antal åtgärder på flera platser.  

Djäknegatan

Djäknegatan målas den 14 oktober 2009.

Djäknegatan målas den 14 oktober 2009.

Gatan enkelriktas mellan Rundelsgatan och Stora Nygatan. Endast bussar, taxi och cyklar tillåts köra på sträckan. Läs mer i informationsbladet till höger. Enkelriktningen på Djäknegatan är ett test som kommer att pågå till sommaren 2010 då vi ska redovisa en utvärdering för politikerna i Tekniska nämnden.

Information om Djäknegatan
Karta

Ö Förstadsgatan

Gatan enkelriktas mellan Drottninggatan och Hermansgatan samt vid Värnhemstorget. Endast bussar, taxi och cyklar tillåts på sträckan.

Informationsblad om Ö Förstadsgatan
Karta

S Förstadsgatan

Busskörfält byggs mellan Södervärn och Dalaplan.

Informationsblad om S Förstadsgatan
Karta

Amiralsgatan

På Amiralsgatan vid Drottninggatan ändras körfälten så att en separat högersväng och bussfil rakt fram skapas för att underlätta framkomligheten för bussarna.

Karta

Fler åtgärder

Åtgärderna ligger även i linje med Malmö stads Trafikmiljöprogram. Vidare genomför vi bl a även kampanjer för att få Malmöborna att cykla korta sträckor i stället för att ta bilen samt jobbar för att kollektivtrafiken ska utvecklas. December 2010 öppnar Citytunneln som ett nav i kollektivtrafiken i regionen.  

Förändringarna på Djäknegatan och Östra Förstadsgatan skedde i oktober 2009. Åtgärderna bevakas noga och vi mäter trafiken med jämna mellanrum för att se vilka förändringar som sker.

Kontakta oss

Gatukontorets kundservice
Tel: 020 34 45 00
Fax: 040 34 10 60
Telefontider
Dygnet runt. Efter kontorstid kopplas du till en jourtjänst
Webbsida
Kalendarium för allt som är på gång … teater, utställningar, konserter med mera
Generationsskogen
För dig som vill bygga bostäder