En bra bok?
Under rubriken "En bra bok?" kommer jag under detta läsår att presentera aktuell ungdoms- och vuxenlitteratur för gymnasister.
Tanken är inte att recensera i vanlig mening, utan att läsa böckerna med ungdomliga ögon och med olika elever i tankarna.
Jag är lärare i svenska på Latinskolan sedan trettio år tillbaka och har funderat en del på problemet att hitta rätt bok till rätt elev.
och ett boktips:
"Anna Anka och hennes vänner"
Flickvännen heter Karin. Hon har brutit med sin borgerliga familjs svenssonliv och är nu tillsammans med gangsterbossen John.
John har installerat flickvännen i en lyxvilla, där hon ägnar sig åt att pynta i huset, vaxa benen, plocka ögonbrynen och framför allt vänta. Vänta på att han ska komma, ringa, älska henne.
Under tiden umgås Karin med Johns hejdukars flickvänner. Alla lever genom sina pojkvänner. De dricker, sniffar kokain och talar om sina sexliv.
Boken ställer frågan hur kvinnor kan dras till mördare och våldsmän och genom dessa känna sig trygga och utvalda. Kanske är förklaringen som någon säger: "När han sitter inne kan ingen annan ta honom."
"Flickvännen" är en fascinerande och sorglig historia om kvinnlig självutplåning.
Tyvärr behöver man nog inte gå till gangsterbossars flickvänner för att finna motsvarigheter.
Se upp, flickor! Läs boken!
Betyg: 5






